Hakkımızda

 

 
        1974 yılında kooperatif olarak örgütlenmeye TURHAN ŞARLIGİL, AHMET TONBUL, AKİL ALTINER, HÜSEYİN ÖZ, CEMAL ERDOĞAN, NURİ YOLYAPAR, SABAHATTİN ŞARLIGİL ve FİKRET ÖZTENAR öncülük ederler. Türkiye’de kurulan ilk kooperatiflerden biri olmak üzere 2 Eylül 1974 tarihinde tescil ve ilanını gerçekleştirerek Türk ekonomisinde örgütlü güç olarak yerlerini alırlar. Bir taraftan katılımcıların yani üyelerin iş bilgi ve becerilerinin bir araya getirilmesi ve yeni kazanç yollarının açılması için çalışmalar yapılırken diğer yandan kalıcı olmayı ilke edinirler. Kalıcı olmak için kurumsallaşmanın bilinci ile hareket ederek yeniliklere açık oldular. İşin iyi yapılması, doğruluk, dürüstlük ve iyi hizmet vermenin bilinci ile ilk adımlar atıldı. Kooperatif olarak sadece kendi üyelerini değil sosyal yaşamın gereği olarak paylaşma ve dayanışmanın bilinci ile 1974 Kıbrıs çıkartmasında, Afyon Dinar depreminde, Bulgaristanlı soydaşların taşınmasında, 1999 Yalova, Düzce, Sakarya, Kocaeli depremlerinde seferber oldular. Sosyal sorumluluk bilinciyle en zor günlerde “Biz Buradayız” diyerek yardımlaşma ve dayanışma içinde olmanın gayreti içinde bulundular.

        1988 yılında bağlı bulunduğu Sanayi ve Ticaret Bakanlığı’nın ana sözleşme ve isimlerde bulunan devlet kurum ve kuruluşlarının adlarının çıkarılması isteği üzerine ana sözleşme tadiline gidilerek isimde “Sınırlı Sorumlu Haydarpaşa Motorlu Taşıtıcıları Kooperatifi” olarak değişikliğe gidilir. Kuruluşta hedeflenen 30 yıllık süre de sektörde ki hizmet ve kalıcılık da göz önünde bulundurularak “Sınırsız” olarak değiştirilir.
Hep ilklerin kooperatifi olarak müşteri talep ve iş istihdamını arttırmak için 1993 yılında Yenisahra’da başlayarak daha sonra Küçükyalı konteyner hizmet vermeye başladı. 1995 yılında LİNDE marka üst üste 5 sıra yapabilen boş konteyner elleçleme makinası alınarak hizmete sunuldu. 1997 yılında ise Fantuzzi marka dolu konteyner elleçleme makinası ithal edilerek kooperatife kazandırılıp, her iki makinada hizmet vermektedir.
1989 yılında Brissa ve Goodyear  marka lastik bayilikleri , Petrol Ofisi Madeni yağ ve yakıt bayilikleri alınarak üyelere hizmet vermeye başlamış olup müşteri olarak da portföyümüze kazandırıldı.

        Türkiye’nin her yerine taşıma işi yapan kooperatifimizin üyelerinin gittikleri yerden iş bulmak, konaklama sorunu yaşadıklarında İstanbul dışında da daha yakın olabilmek ve çözüm yolunda daha hızlı hareket edebilmek için çalıştığımız müşteri ve acentelere daha iyi hizmet verebilmek için 1997 yılında İzmir Şubesi açılarak Alsancak Limanın da hizmet vermeye ve konteyner deposu da  açılarak depoculuk hizmeti verilmiştir.
1997 yılında Selimiye’de bulunan merkez binamızın 2. Katıda alınarak hizmete sunuldu. Kooperatif olanakları, imkanları sınırlı olması üyeleri yeni arayışlara iter. 12 Eylül 1997 tarihinde 2000 hisseli 1996 hissesi Haykoop Kooperatifine ait olan Haykoop A.Ş kuruldu.

        Hep ilklerin kooperatifi olarak 1996 da bilgisayar sistemi ile araç sayım ve sıra sistemine geçildi.
1997 yılında ilk blok nakliye sigortası anlaşması Koç Sigorta yapıldı. Müşterilerin yükleri sigortalanıp taşınarak riziko olmaktan çıkartılıp, güvenli taşıma yapılarak halen devam ettirilmektedir.
Haydarpaşa Limanın da iş potansiyeli azalması ve özel limanların kurulmasından dolayı gündemi takip ederek Kumport Ambarlı Limanlarında müşterilerimize hizmet verip, üyelerimize iş imkanları yaratılmıştır. Daha sonraki yıllarda ise Yılport, Evyap son olarak 2015 yılında da Dubai Port, Tekirdağ  Asya Port Limanlarında da hizmet vermeye devam etmekteyiz.

        2010 yılında Kooperatifimizin ana lokomotif işlerinden olan Arçelik A.Ş ile çalışmaya başlamış olup günümüze kadar devam etmekteyiz. Bunla da yetinmeyip teminatlı- teminatsız taşıma, proje taşıma, ağır nakliye, C-2 teminatlı taşıma işleri organizatörlüğü, gümrük karşılama işlemleri alanlarında faaliyet göstererek Haykoop uzun ince bir yol üzerinde üyeleri ile birlikte gece gündüz çalışarak bugünlere geldi.
2015 Yılında yeniden Haykoop başkanı olan Metin Erdoğan ve yönetim kurulu üyeleri Ambarlı-Dilovası Haydarpaşa ve Samandıra Terminallerinde tek merkezden kontrol edilebilen iş sırası uygulaması ile şeffaf bir işleyiş getirildi. Araç, iş sırası konusunda yaşanan sıkıntılar ortadan kaldırılmış durumdadır. Teknolojiye ayak uydurularak birimlerde, çalışma alanlarında, tır garajlarında iş akışını merkezden kamera sistemi kurarak izlemekte olup, aynı zamanda güvenlikte tam sağlanmış durumdadır.

        yeni yönetim kooperatife ivme kazandırabilmek için arayışlara başlamış bunun neticesinde 20 Mayıs 2015’te Eti Maden Nakliye ve Paketleme ihalesine girmiş, Haykoop&Akyüz Ortaklığı olarak bu ihaleyi kooperatife kazandırmıştır. Kısa hedefleri arasında dışa açılma adımı olan C2 faal hale getirerek Avrupa’ya açılmak, iş çeşitliliği yaratmak hedefleri arasındadır. 

                                         KURUCULARIMIZ


Tüm hakları Haykoop S.S Haydarpaşa Karayolu Yük Taşıma Kooperatifi