BASIN AÇIKLAMASI-1


HAYDARPAŞA KARAYOLU YÜK TAŞIMA KOOPERATİF YÖNETİM KURULU BAŞKANI
METİN ERDOĞAN’IN BASIN AÇIKLAMASI

15 Mayıs 2017
 

S.S. Haydarpaşa Karayolu Yük Taşıma Kooperatifi (HAY-KOOP) yönetim kurulu başkanı Metin Erdoğan tarafından basın açıklaması yapıldı. Kamuoyuna yansıyan olumsuzluklar nedeniyle yapılan basın açıklamasında tüm tarafları sağduyuya davet etti. 
Yapılan açıklama şöyle: 
“Ülkemizin kalkınmasını sağlamak adına esnafımızın daha iyi bir ticaret yapabilmesi için, Bigadiç’te yapılan saldırıları ve engellemeleri şiddetle kınadığımızı ve tasvip etmediğimizi belirtiriz. Her nerede olursa olsun ekmeğini kazanan kamyoncu, tırcı esnafı ve işçi kardeşlerimizin huzur ve güven içinde evlerine ekmek götürmeleri için tüm herkesi sağduyuya davet ediyoruz.
17 Mart 2017 tarihinde Eti Maden Genel Müdürlüğü’nün Ankara’da açmış olduğu taşıma ihalesini HAY-KOOP & Akyüz Nakliyat olarak kazandık.
İhale hükümlerine göre taşıma sevkiyatı için 1 Mayıs 2017’de İstanbul’dan 21 tır ve ön teknik ekiplerimiz yola çıktı. Gelen ihbar nedeniyle güvenlik almak amacıyla Bigadiç jandarma Komutanlığı’na müracaat edildi. Bigadiç jandarma Komutanlığı ekipleri Balıkesir üniversitesi kavşağında tırları karşıladı. Bigadiç girişinde tırlar saldırıya uğradı.  Ayrıca tesis önünde bekleyen tır sürücüleri 2 Mayıs 2017 günü saat 22 civarında tekrar saldırıya uğradılar. Bir şoförün kolu kırıldı. Yaralılar var. Bigadiçli 146 işçi tehdit edildiğinden iş başı yapamadılar.  Lokantada yemek yiyen HAY-KOOP ve Akyüz Nakliyat personeli saldırıya uğradı.
İhale şartlarına göre çalışmalara başlamamız gerekirken çalışmalara başlayamadık. Sevkiyatların durmaması için Bigadiç Eti Maden İşletme Müdürlüğü,  HAY-KOOP & Akyüz Nakliyat adına termin işlemi yaparak sevkiyatlar sürdürülmekte.

Bizler kazanmış olduğumuz ihale sonrasında Bigadiç’te yaşadığımız sorunlar ve engellemeler karşısında yasal tüm haklarımızı kullanarak ve sağduyuyu elden bırakmayarak Bigadiçli kamyoncu esnafına ve işçilerine sizin aracığınızla bir kez daha seslenmek istiyoruz.
HAY-KOOP olarak iyi niyetle işlerimizi yapmak istiyoruz. Bigadiçli ihtiyaç sahibi kamyoncularına, tırcılarına karşı her zaman samimi olduk ve olmaya çalışyoruz. Beraber çalışmak istiyoruz. Bugüne kadar yapılan görüşmelerde ihaleyi kaybeden ve çalışmaları engelleyen Sınırlı Sorumlu Bigadiç Taşıyıcılar Kooperatifi (BİŞOKOP) yönetimi sorunların çözümü ve birlikte çalışma yönünde olumlu bir adım atmadı. Sorunun çözümüne yanaşmadı. Bizler kamyoncular olarak yıllardır nakliye sektöründe çalışanlar olarak yine dedik ki bunlar bizim esnaf kardeşlerimiz çalışmak isteyen arkadaşlara kapımız açık. Bizlere özlük dosyalarını gönderen, çalışmak isteyen işçilerle de çalışmak istediğimizi iletmiştik, tekrar ediyoruz.  BİŞOKOP yöneticileri bu işçi kardeşlerimizin işbaşı yapmalarına müsaade etmediler. Bu engelleme karşısında HAY-KOOP yönetimi olarak kazanmış olduğu ihaleyi tamamlamak zorunda olduğundan üzülerek de olsa Bigadiç dışından işçi getirmek zorunda kalmıştır. Bunun sebebi BİŞOKOP yöneticileridir. Devletin ihracatını sekteye uğratmamak adına Bigadiç dışından işçi bulmak zorunda kaldığımızdan Bigadiçlilerin bilmesini istiyoruz.
Aynı şekilde kamyoncu ve tırcı arkadaşların araç taksitlerini ödemeleri ve hayatlarını idame ettirebilmeleri için çalışmaları gerektiğini bilerek, kendi araçlarımızla bu işi yapabilecek kapasiteye sahip olmamıza rağmen Bigadiçli kamyon ve tırcı arkadaşlara diyoruz ki gelin birlikte çalışalım, evimize ekmek götürelim.  Kimsenin üzülmemesi, kırılmaması için azami gayret gösteriyoruz. Birlikte çalışmaya davet ediyorum. Yapılan tüm görüşmeler olumsuzlukla noktalandı. Buna rağmen birlikte çalışmanın kapısı açık, birlikte çalışmak arzumuz halen geçerlidir. Esnaflarımızın karşı karşıya gelmemelerini arzu ediyoruz. Limanlarda ve gümrüklerde esnafların karşılaştıklarında hoş olmayan şeyler yaşanmasın diyoruz. Ekmeğimizi paylaşmasını biliriz yeter ki onurumuza dokunulmasın. Tüm Bigadiçli kamyoncu, tırcı ve işçi kardeşlerime bir kez daha seslenmek istiyorum. Kapımız açık. Ülkemizin ve bizlerin huzurlu güvenli yarınları için el ele olmayı düşünüyor ve davranıyoruz.”


 
Tüm hakları Haykoop S.S Haydarpaşa Karayolu Yük Taşıma Kooperatifi